internet-bilgisi-logo
KONULAR    GOOGLE   FACEBOOK   TWITTER   SEO   MICROSOFT   BLOGGER   YARIŞMALAR   

Google Drive Nedir?Google Drive artık kullanıma hazır. Google Drive, yaratabileceğiniz, paylaşabileceğiniz, birlikte çalışabileceğiniz ve her şeyinizi saklayabileceğiniz bir yer. İster arkadaşınızla ortak bir araştırma projesi üzerinde çalışıyor olun, ister nişanlınızla düğün planları yapın, isterseniz de iş arkadaşlarınızla birlikte bütçe takip edin; tüm bunların hepsini Drive üzerinde yapabilirsiniz. Videolarınızı, fotoğraflarınızı, belgelerinizi, PDF dosyalarınızı ve çok daha fazlasını Drive'a yükleyip istediğiniz yerden bilgilerinize ulaşabilirsiniz.


Google Drive ile:

Yaratın ve ortaklaşa çalışın: Belgeleriniz, sunumlarınız ve tablolarınız üzerinde ekip arkadaşlarınızla eş zamanlı olarak çalışabilmeniz için Google Docs’u Google Drive’a entegre edildi. İçeriğinizi paylaşmayı kabul ettiğiniz herkesle PDF, resim, video ve benzeri tüm dosyalar üzerinde birlikte çalışabilir, çalıştığınız içerikler üzerinde yorum yapabilir ve başkalarının paylaştığınız içerik üzerindeki yorumlarının size bildirim olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

Her şeyi güvenle saklayın ve istediğiniz yerden ulaşın (özellikle bilgisayarınızdan uzaktayken): Her şeyiniz artık 'orada'. Tüm dosyalarınıza artık her yerden ulaşabilirsiniz - İnternetten, evinizden, ofisinizden ya da isterseniz koşarken mobil cihazınızdan- Drive’ı Mac’inize, PC’nize yükleyebilir, Drive Uygulamasını Android telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz. Drive Uygulaması’nın iOS cihazlarda da kullanılabilmesi için çalışmalara devam ediliyor. Ayrıca platform ayrımı olmadan; tüm görme engelli kullanıcılar Drive’a “ekran okuyucu” ile ulaşabilecekler.

Her şeyi arayın: Anahtar kelimenizle aramanızı gerçekleştirin, dosya tipine, dosya sahibine ve çok daha farklı alternatife göre sıralayın. Drive, “Optik Karakter Algılama” (OCR) teknolojisi ile görsel dosyaların içindeki yazılara ulaşarak, arama yapmanıza olanak sağlıyor. Aynı zamanda görsel algılama sistemi ile Büyük Kanyon gezinizin fotoğraflarını [büyük kanyon] yazarak arayabilir ve çektiğiniz vadi resimlerine aradığınız an ulaşabilirsiniz. Bu teknoloji henüz hala geliştirilme aşamasında olduğu için zaman içinde daha da iyileştirilmesi hedefleniyor.

Google Drive’da size sunulmuş 5GB’lık alanı hemen ücretsiz kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu alan, size yaz tatilinizde çektiğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğrafları, dedenizin anneanneniz için kaleme aldığı aşk mektuplarının taranmış hallerini, kariyerinizin en büyük teklif sunumunu saklamaya yeteceği gibi, üzerinde çalıştığınız yeni kitabınızı taslağını da saklamanıza olanak sağlıyor. Aylık 2,49$ ödeyerek 25GB, 4,99$ ödeyerek 100 GB ve 49,99$ ödeyerek 1TB veri alanına sahip olabilirsiniz. Ücretli hesabı tercih ettiğinizde, Gmail hesabınız da 25GB’a yükselmiş olacak.Google Drive henüz başlangıç aşamasında ve yeni özelliklerin eklenmesi konusunda Google çalışmalarına devam ediyor.

Drive’ı kullanmaya hemen bugün drive.google.com/start adresinden başlayabilirsiniz.

25 Ekim 2013 Güncellemesi:

Google Drive şu an 15 GB'a kadar depolama alanı sunuyor. Daha fazla bilgi için Türkçe hazırlanmış bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir.


3 yorum:

  1. dropbox kullanıyordum google drive a geçtim. 15gb ücretsiz. daha ne olsun. :)

    YanıtlaSil
  2. bende google drive kullanıyorum ayrıce google dökümanlarını da kullanıyorum. windowsa google drive programını da kurdum. pcde bir klasör oluşturdum ve istediğim dosyaları buraya atıyorum attığım dosyalar otomatik olarak google drive hesabıma gidiyor. şimdilik memnunum. keşke daha fazla ücretsiz alan verseydi daha iyi olurdu.

    YanıtlaSil
  3. bilgiler için teşekkürler hocam. ben de dosyalarımı atmak için bir bulut sistemi arıyordum. deneyeceğim. teşekkürler.

    YanıtlaSil

"Paylaşım için teşekkürler." vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Lütfen konu ile ilgili yorumlarınızı paylaşın.