internet-bilgisi-logo
KONULAR    GOOGLE   FACEBOOK   TWITTER   SEO   MICROSOFT   BLOGGER   YARIŞMALAR   

Türkiye'nin İlk Eğitsel Arama Motoru: Egitim.comegitim-arama-motoru
Türkiye’nin eğitim ve bilgi teknolojileri şirketi, Vitamin’in yaratıcısı SEBİT, "Sadece eğitim dünyası" ile ilgili sonuçların bulunabileceği, sakıncalı içeriği filtreleyen, kapsamlı özellikleri ile sınıf seviyesinde arama yapabilen Türkiye’nin eğitsel arama motoru Egitim.com'u duyurdu.

İnternette arama yaparken yoğun bilgi kirliliği içerisinde sakıncalı sitelerle savaşmak zorunda kalan öğrenci, öğretmen ve veliler, Egitim.com sayesinde artık sadece eğitsel ve güvenilir sonuçlara erişebiliyorlar.

MEB öğretim programının kazanımlarına uygun içerik sunan Egitim.com’un diğer bir ayırt edici özelliği ise arama kriterleri. Arama motorunun “Arama Süzgeci”, bu özellikten yararlanmayı tercih eden kullanıcıdan önce, “İlkokul (1-4) / Ortaokul (5-8) / Lise (9-12)” kategorilerinden “Sınıflara Göre”, daha sonra ise “İçeriğe Göre” sınıflandırma yapmasını istiyor. Sınıf düzeyine uygun arama sonucunda, aranan konu lise düzeyinde ise ilköğretimdeki ilgili arama sonuçları, kullanıcının karşısına çıkmadan eleniyor.

Gereksiz yere çok sayıda sonuç taramak istemeyen kullanıcı, “İçeriğe Göre” alanındaki “Tüm İçerikler / Sorular / Konu Anlatımları / Ders Materyalleri / Sunum Dokümanları / Metin Dokümanları” seçeneklerini işaretleyerek aramasını sınırlandırabiliyor. Bu özellik, aramanın amacına uygun olmasını sağlıyor ve zaman kaybını önlüyor. Sistem ayrıca, farklı adreslerdeki birbirinin aynısı olan içerikleri de tanıyor ve böylece kullanıcı, kopya içerikle karşılaşmıyor.

Egitim.com’da bulunmayan tek özellik ise "ödev arama." Sebit yetkilileri, bu bilinçli uygulamanın öğrencileri hazır, kopya ödev alışkanlığından uzak tutma ve onlara gerekli içeriği sunarak kendi araştırma becerilerinin gelişmesine olanak tanıma amacına hizmet ettiğinin altını çiziyorlar.

Paylaşmak güzeldir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Paylaşım için teşekkürler." vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Lütfen konu ile ilgili yorumlarınızı paylaşın.