internet-bilgisi-logo
KONULAR    GOOGLE   FACEBOOK   TWITTER   SEO   MICROSOFT   BLOGGER   YARIŞMALAR   

Alan Adı Seçiminde Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğünden YararlanınBasit bir örnekle konuya girelim... Teknoloji ile ilgili bir blog sayfası kuracaksınız ama alan adına bir türlü karar veremediniz. O halde Türk Dil Kurumu sitesindeki Büyük Türkçe Sözlük sizi bekliyor.

Haydi başlayalım!

Örneğimiz teknoloji ile ilgili bir blog olduğu için anahtar kelimemiz de tekno olsun. Türk Dil Kurumunun sitesine giriyoruz. SÖZLÜKLER menüsünden Büyük Türkçe Sözlük yazan yere tıklıyoruz. Açılan sayfadaki arama kutusuna anahtar kelimemizi (tekno) girdikten sonra diğer açılır menüden 1. ve/veya 2. kelimesi ... başlayan ifadesini seçiyoruz ve ARA'ya tıklıyoruz.

alan-adi-ara

Sonuçlar ekrana geliyor.. Dikkatimi çeken kelimeleri daire içine aldım. Kelimeler akılda kalıcı, tek kelime ve üstelik bir anlamı olan kelimeler. (Çıkan sonuçlarda kelimenin üzerine tıklayarak anlamlarını öğrenebiliyorsunuz.)

alan-adi-secimi

Alan adı seçiminde Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğü'nün yararlı olacağını düşünüyorum. Üstelik yabancı kelimelerden arınmış bir alan adına sahip olacaksınız.

Paylaşmak güzeldir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Paylaşım için teşekkürler." vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Lütfen konu ile ilgili yorumlarınızı paylaşın.