internet-bilgisi-logo
KONULAR    GOOGLE   FACEBOOK   TWITTER   SEO   MICROSOFT   BLOGGER   YARIŞMALAR   

Değerli Eşya Ekspertiz Sitesi: BuKacParaEder.combu-kac-para-eder
2010 yılında Koleksiyonerim adlı Blogger sayfasındaki paylaşımlarıyla başlayan Muazzez Bodur, Türkiye’nin online değerli eşya ekspertiz sitesi BuKacParaEder.com ile girişimcilik yolculuğuna devam ediyor.

Ülke ve dünya çapında 100’ün üstündeki eksper aracılığı ile her döneme, ülkeye ve sanatçıya ait, 30 kategoride eski eşya, antika, sanat eserlerinin sanal ortamdan ekspertizini yapan BuKacParaEder.com bu hafta itibariyle internetteki yerini aldı.

Herkesin evinde değerli olduğunu düşündüğü veya değerli olduğunu büyüklerinden duyduğu nice obje var. Dededen kalma bir saat, büyük annenin çeyizinden porselen yemek takımı, babanın eski silahı... Belki de bir servet değeri taşıyan nice eşya yıllarca evlerimizin bir köşesinde sessizce duruyor. BuKacparaEder.com internet sitesi, ülke ve dünya çapında 100’ün üstündeki eksper aracılığı ile her döneme, ülkeye ve sanatçıya ait, toplam 30 kategoride eski eşya, antika, sanat eserlerinin sanal ortamdan ekspertizini yapıyor.

BuKacParaEder-PrntSc-06092012

Bu tip objelerin tarafsız olarak değerlendiği ticari bir kurumun olmadığı Türkiye’de bir ilke imza atan sitenin kullanımı da son derece basit ve hızlı. Değerleme işlemi üç adımdan oluşuyor. Önce obje her açıdan fotoğraflanarak siteye yükleniyor. Sonra açıklama notuyla birlikte ölçüler giriliyor. Site üzerinden 1, 3, veya 10 kontör alarak hemen ekspertiz başvurusu yapılabiliyor. Sanal ortamda ve yerinde hizmet veren bir değerleme internet sitesi olarak hizmete giren BuKacParaEder.com’da, değerleme yapan eksperlerin özgeçmişleri de yer alıyor.

Değer nasıl tespit ediliyor?

Değer, objenin fiziki maddi değeri, tarihsel birikim ile kazandığı değer, güncel piyasa talebi ve tahmin edilen gelecekteki değeri gözönüne alınarak ilgili eşya grubu konusunda derin uzmanlık kazanmış, yurtiçi ve yurtdışında kabul gören bir, gerektiği durumlarda ise birkaç eksperin görüşleri alınarak hesaplanıyor. Türk objeleri Türk eksperler, yurtdışı kaynaklı objeleri ise yurtdışındaki eksperlere gönderiliyor.

Hedefinin Türkiye’de evlerde gizli kalmış kültür değerlerini ortaya çıkarmak ve eşya sahiplerine tarafsız değerleme hizmeti vermek olduğunu söyleyen BuKacParaEder.com kurucusu Muazzez Bodur, Türkiye’de sanat objelerinin objektif ekspertizi konusunda çok önemli bir açık olduğundan hareketle, yurtiçi ve yurtdışındaki eksperlerle iletişime geçtikten sonra siteyi kurdunu belirtti.

muazzez-bodur
Türkiye’de hemen hemen herkesin evinde eski eşya, antika ya da sanat eseri bulunduğunu ve bu objelerin değerini öğrenmek isteyen binlerce insan olduğunu ifade eden Muazzez Bodur siteyle ilgili şunları söyledi: “Geçmişe dair her tür objeden söz edildiğinde, bu hiç şüphesiz çok geniş bir yelpaze. Türkiye’de ve yurtdışında konusunda uzman eksperler var ancak bu kişilere ulaşmak çok zor. Biz burada eksperler ile obje sahiplerini bir araya getiriyoruz ve 3 iş günü içinde değeri merak edilen objenin ekspertiz raporunu hazırlayarak, danışana raporu teslim ediyoruz. Eksperlerimiz görüşlerini eşya sahibini tanımadan, hiçbir alışverişe taraf olmadan objektif bilgi birikimlerine dayanarak veriyorlar. BuKacParaEder kurulmadan eşya sahipleri dükkan dükkan dolaşarak aynı eşyayı kendinin de alması muhtemel satıcıların, yani potansiyel alıcıların görüşlerine dayanarak yaklaşık bir fiyat belirlemeye çalışılıyorlardı. Böylelikle nice kültürel miras değeri taşıyan eşya evlerimizden yok oldu veya gerçek değerinin çok altında elden çıkarıldı. Şu an site üzerinden alım satım işlemi yapmıyoruz. Ancak ileri aşamada talep olursa tarafsızlığımızı bozmadan, dileyen değerli eşya sahiplerinin tamamen kendi istedikleri fiyattan ihaleye çıkabileceği bir alım satım platformu kurmayı planlıyoruz.”

Elinizdeki hazineleri siz de keşfedin!
https://www.bukacparaeder.com

Paylaşmak güzeldir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Paylaşım için teşekkürler." vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Lütfen konu ile ilgili yorumlarınızı paylaşın.