internet-bilgisi-logo
KONULAR    GOOGLE   FACEBOOK   TWITTER   SEO   MICROSOFT   BLOGGER   YARIŞMALAR   

Windows Phone Dünyasının Kalbi İstanbul’da Attı!Ortadoğu ve Afrika (MEA) bölgesindeki tüm Windows Phone uzmanları ve yazılım geliştiricilerin biraraya geldiği MEA Windows Phone Camp etkinliği 25-26 Mayıs tarihlerinde Microsoft Türkiye İstanbul ofisinde gerçekleşti. İki tam gün süren etkinlikte Windows Phone uygulamaları geliştirmek ve yayınlayabilmek için gerekli olan tüm detaylar katılımcılar ile paylaşıldı.

Microsoft Türkiye ve Nokia işbirliği ile gerçekleşen MEA Windows Phone Camp etkinliğinde mobil işletim sistemleri uygulamaları konusuna hem yeni hem de deneyimli geliştiriciler biraraya gelip deneyimlerini paylaştılar. Windows Phone uygulamaları yaratabilmek için gerekli olan tüm detayların ele alındığı etkinlikte konum bazlı uygulamalardan oyunlara kadar farklı birçok uygulamanın nasıl geliştirileceği anlatıldı. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen Windows Phone Clinic Hours’da katılımcıların Windows Phone Uygulama geliştirme konusundaki tüm soruları konunun uzmanları tarafından cevaplandırıldı.


Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak: "Microsoft tüm platformlarında olduğu gibi Windows Phone ile uygulama geliştiricilere mobil dünyada da büyük fırsatlar sunuyor. Ortadoğu ve Afrika’daki tüm uygulama geliştiricilerle bugün Microsoft Türkiye ofisinde bir araya gelmiş olmaktan ötürü büyük memnuniyet duyuyoruz. Milyarlarca dolarlık bir ekonomi yaratan uygulama pazarında Türkiye’nin de pay almasını sağlamak amacıyla iş ortaklarımızla birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Nokia’nın desteği ile üniversitelere yönelik başlattığımız "Gençsen Geleceksin" etkinlikleri ile Microsoft teknolojilerini kullanarak Windows Phone üzerinde çalışan uygulamalar geliştirilmesi için gençlerimizi eğitiyoruz. Yine 70 bine yaklaşan kayıtlı kullanıcı sayısı ile Türkiye’nin en büyük girişimci eğitim platformu olan Açık Akademi ile ülkemizin uygulama pazarında gerekli olan yetişmiş insan gücüne sahip olabilmesi için eğitimler vermeye devam ediyoruz. Bugün 40’tan fazla uygulaması dünyada binlerce kullanıcı tarafından indirilen Hüseyin Ekmekçi de deneyimlerini bizlerle paylaştı. Antalya’da yaşayan ve teknik lise mezunu olan Hüseyin, Microsoft’un ona sağladığı teknoloji ile uygulama yazma konusunda kendini geliştirerek uygulama pazarında yer edindi. Microsoft Türkiye olarak amacımız Hüseyin Ekmekçi gibi yeni girişimciler yaratarak ülkemizin uygulama pazarında da rekabet gücünü artırmak ve bu sayede ülkemizin yeni ve önde olabilmesini sağlamak." dedi.


Microsoft Türkiye ile işbirliklerinden çok memnun olduklarını dile getiren Nokia Türkiye Uygulama Geliştiriciler Bölüm Başkanı Salih Özkan ise: "Şubat 2011’de açıkladığımız yeni stratejimiz doğrultusunda Microsoft ile Nokia Lumia cihazlarımızla yerel ekosistemi geliştirme adına çalışmalarımız devam ediyor. Bu işbirliğinin dünyada olumlu karşılandığını söyleyebilirim. Örneğin işbirliği açıklandıktan sonra 7.000 olan Marketplace'deki uygulama sayısı 70.000 uygulamayı geçti. Geçtiğimiz dönemde teknoloji sever üniversite öğrencilerine ulaşma adına Gençsen Geleceksin projesini gerçekleştirdik. 18 il ve 26 üniversitede 5000 üzerinde öğrenci etkinliklerimize katıldı. İstanbul, Ankara, Trabzon, İzmir, Denizli, Samsuna Samsun, Hatay, Malatya, Elazığ, Gaziantep, Sakarya, Antalya, Mersin, Konya, Kayseri, Eskişehir, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de çeşitli üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz Gençsen Geleceksin etkinliklerinde teknolojiye meraklı öğrencilere ulaştık. Onlara yeni nesil teknolojileri akademik ve ticari anlamda daha verimli ve performanslı kullanabilmeleri için eğitimler verdik. Yerel uygulamaların giderek artan önemine inanıyoruz. Bu amaçla yerel içerik üreten uygulama geliştiricileri destekliyor ve uygulamalarıyla aramıza katılmaya davet ediyoruz." dedi.

İki tam gün boyunca süren MEA Windows Phone Camp etkinliğine katılan ve geliştirdiği uygulamayı getiren ilk yüz kişiye 99 USD değerinde Windows Phone Marketplace AppHub (YallaApps) üyeliği ücretsiz olarak verildi. Etkinliğin son gününde ise katılımcıların geliştirdikleri uygulamalar arasından seçilen en başarılı ilk üç uygulamanın geliştiricilerine 1’er adet Nokia Lumia Windows Phone cihazı hediye edildi.


Ayrıca etkinlikte Açık Akademi platformunun uygulama yazılımcılara sunduğu yeni fırsatlardan da bahsedildi.

www.acikakademi.com adresinden kayıt olan kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları SkyDrive’a yükledikten sonra linkini ve uygulama ile ilgili açıklamayı acikakademi@acikakademi.com adresine gönderdiklerinde YallaApps üyeliği ve Windows Phone kazanma sanşı yakalıyorlar. Daha fazla bilgi için https://www.acikakademi.com/acikakademi/eep/ContentDetails.aspx?ID=32 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Paylaşım için teşekkürler." vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Lütfen konu ile ilgili yorumlarınızı paylaşın.