internet-bilgisi-logo
KONULAR    GOOGLE   FACEBOOK   TWITTER   SEO   MICROSOFT   BLOGGER   YARIŞMALAR   

Türkçe Kaynaklar ile Kod Yazmayı Öğrenin! [GÜNCELLENDİ]

"Herkesin bilgisayar programlamayı öğrenmesi gerekir. Çünkü bu nasıl düşüneceğinizi öğretir." Steve Jobs

Bu blog yazımızda Türkçe doküman ve video desteği sunan kod eğitim sitelerini listeleyelim.

MEB - Kursiyer.NETHTML5, PHP, ActionScript 3.0 gibi dillerin eğitimini Türkçe anlatımlı videolarını izleyerek öğrenebilirsiniz.

Microsoft Açık AkademiAçık Akademi, Microsoft’un kurumsal sosyal sorumluluk projesi. Windows Phone uygulamaları ve Windows masaüstü uygulamalarını geliştirmek için online video eğitimi ve Türkçe dokümanlar sağlıyor.

Ruby Programlama DiliRuby programlama dili de popüler diller arasında yer alamaya başlıyor. GitHub sitesinde JavaScript dilinden sonra en popüler dil Ruby. StackOverflow sitesinde ise ilk üç C#, Java, PHP... ve 15. sırada da Ruby yer alıyor. GitHub'taki popüler dillere şuradan ve StackOverflow sitesindeki popüler etiketlere şuradan erişebilirsiniz.

PHPPHP dünyadaki en popüler programlama dilleri sıralamasında ilk üçte yer alıyor. Facebook, Wikipedia ve Wordpress gibi dünyanın en tanınmış siteleri PHP alt yapısını da kullanıyor. PHP hakkında daha fazla bilgiyi buradaki blog yazımdan ulaşabilirsiniz.

Hoca Hanım TVHTML'den PHP'ye Flash'tan JavaScript'e kod yazmayı bir de kadınlardan öğrenin!

Kod yazmaya yeni başlayacaklara küçük bir tavsiye: İhtiyacınızı kaşılayan programlama dillerine yönelin. En iyi programlama dili, ihtiyacınızı karşılayan programlama dilidir.

24 EKİM 2013 GÜNCELLEMESİ

Turkcell - Geleceği YazanlarTurkcell’in yeni sosyal sorumluluk projesi Geleceği Yazanlar ile Android, iOS ve Windows Phone gibi milyonlarca kişi tarafından kullanılan mobil platformlara yönelik uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Geleceği Yazanlar sitesinde 1200 sayfa eğitim dokümanı, örnek uygulamalar, eğitim videoları ve soru-cevap bölümü yer alıyor.

Aşağıdaki yorum kutusundan kod yazmayı öğreten siteleri sizler de paylaşın!

Paylaşmak güzeldir.


9 yorum:

 1. Python için Türkçe kaynak:
  http://www.istihza.com

  YanıtlaSil
 2. güzel ve bilgilendirici bir payaşım.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten çok güzel bir paylaşım. Nette takılırken denk geldim artık sitenizin sürekli takipçilerinizdenim :) Tekrardan teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Türkçe değil ama Ruby, Python, JavaScript, jQuery ve PHP gibi dillerin eğitimi Codeacademy sitesinde de veriliyor. http://www.codecademy.com

  YanıtlaSil
 5. Ruby için Türkçe bir kitap da bulunmakta
  http://rubykitabi.com

  YanıtlaSil
 6. liste süper. bir tek android eksik. android ile ilgili türkçe eğitim veren bir site biliyor musunuz arkadaşlar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkatinizden kaçmış olabilir. En altta yer alan Turkcell Geleceği Yazanlar ile Android eğitimi alabilirsiniz. Bunun dışında YouTube'da arama yaparsanız Android eğitimi veren Türkçe videolar da mevcut.

   Sil
 7. arkadaşlar müthüş ötesi bi liste ama ruby dili türkçe seçeneği var mı ? teşekkürler emeğinize sağlık

  YanıtlaSil

"Paylaşım için teşekkürler." vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Lütfen konu ile ilgili yorumlarınızı paylaşın.